Rzucamy palenie - porady

Rzucamy palenie - porady

Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się ani za pierwszym, ani za drugim razem. Ale jest możliwe! Poniżej przedstawiamy porady, które pomagają w walce z nałogiem. Warto się do nich zastosować, jeżeli chcemy odnieść sukces!

Znajdź zalety nie palenia

Sporządź listę zalet, jakie ma rzucenie palenia – brak zapachu dymu na tobie i twoich ubraniach, wyostrzenie się zmysłów smaku i zapachu, więcej energii, poczucie kontroli nad własnymi słabościami, więcej gotówki na inne wydatki. Kiedy tylko najdzie cię ochota na palenie spójrz na swoją listę zalet. Dodatkowo możesz sporządzić listę powodów, dla których rzucasz – rozwieś je w całym mieszkaniu, żeby przypominały ci, że robisz to ponieważ np. chcesz zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, chcesz poprawić kondycję, nie chcesz mieć żółtych zębów, itd.

Ciesz się z zaoszczędzonych pieniędzy

Zwróć uwagę na oszczędzane pieniądze – już po jednym dniu nie palenia będziesz mieć w portfelu więcej gotówki. Oszczędzone pieniądze możesz wydawać na co chcesz (zwłaszcza na początku), więc spraw sobie radość, np. kupując książkę, którą już dawno chciałeś przeczytać lub wybierając się do kina.

Pij zimną wodę

Picie zimnej wody pomaga zastąpić trzymanie w ustach papierosa. W dodatku, według nowych badań, picie zimnej wody przez słomkę pomaga uwalniać dopaminę, związek chemiczny w mózgu poprawiający samopoczucie - w ten sposób można złagodzić zły nastrój, który często pojawia się po odstawieniu papierosów.

Często myj zęby

Jedną z podstawowych zalet rzucenia palenia jest poprawienie się smaku w ustach oraz świeższy oddech. Myj zęby jak najczęściej się da – w ten sposób przyzwyczaisz się do nowej świeżości w ustach i nie będziesz chcieć jej zepsuć przez zapalenie papierosa.

Zajmij się sportem

Wybierz sport, który lubisz i staraj się trenować codziennie – aktywność fizyczna potrafi odwrócić uwagę od naszych ciągot, w tym od chęci sięgnięcia po papierosa. Kiedy regularnie trenujesz, pobudzony organizm wydziela naturalne związki chemiczne, które poprawiają samopoczucie i redukują stres. Już zwykły spacer każdego dnia może przynieść pozytywne efekty, ale różnorodne ćwiczenia jeszcze bardziej pomogą odciążyć psychikę, zwłaszcza na początku, kiedy dopiero zaczynasz rzucać palenie.

Zastąp czymś papierosa

Papierosa w ustach można zastąpić – gumą do żucia, cukierkiem, batonikiem proteinowym, a nawet zwykłą wykałaczką. Miej przy zawsze przy sobie substytut papierosa – pamiętaj jednak żeby nie objadać się, ani nie spożywać za dużo słodyczy, ponieważ łatwo przybrać wtedy na wadze. Lepiej trzymać się przekąsek niskokalorycznych lub warzyw i owoców (np. dobrym rozwiązaniem jest pokrojona w paski marchewka lub miska musli, którą możesz chrupać kiedy tylko najdzie cię ochota na papierosa).

Unikaj alkoholu

Po alkoholu łatwiej sięgnąć po papierosa. Picie alkoholu jest jedną z głównych przyczyn wracania do palenia – po pierwsze otępiające działanie alkoholu wpływa na porzucenie podjętej wcześniej decyzji, po drugie wielu osobom picie alkoholu i spotkania towarzyskie kojarzą się z dymkiem, dlatego nie potrafią oddzielić od siebie tych rzeczy. Jeżeli zależy ci na rzuceniu palenia, staraj się jak najdłużej unikać picia alkoholu, zanim nie przyzwyczaisz się do nie palenia.

Unikaj kofeiny

Ogólnie przyjmuje się, że kawa ma pomagać rano żeby się rozbudzić oraz w ciągu dnia, w trakcie pracy. Wiele osób stosuje kawę jak środek dopingujący, jednak niektóre osoby po kofeinie stają się spięte, poddenerwowane i roztrzęsione. W trakcie rzucania nałogu te efekty mogą zostać wyostrzone. Dlatego jeżeli kofeina ma na ciebie negatywny wpływ, lepie ogranicz jej spożycie jeśli jesteś w trakcie rzucania nałogu nikotynowego.

Bądź przygotowany na zły nastrój

Złość, frustracja, czy smutek – to emocje, które dopadają każdego. Kiedy rzucasz palenie i złapie cię zły nastrój najprawdopodobniej najdzie cię wielka ochota żeby sięgnąć po papierosa. Dlatego musisz próbować zajmować się rożnymi rzeczami, które odwrócą twoją uwagę, zwłaszcza kiedy twoje samopoczucie nie jest najlepsze. Dobrym rozwiązaniem są spotkania z przyjaciółmi lub zaangażowanie się w swoje ulubione hobby.

Unikaj palaczy i otaczaj się ludźmi, którzy mogą cię wesprzeć

Na początku absolutnie musisz unikać palaczy. Widok osoby palącej papierosa powoduje, że chęć zapalenia powraca za zdwojoną siłą. Poza tym niektóre osoby widząc twoje starania mogą czuć się zagrożone lub gorsze (ponieważ nie mają takiej silnej woli) i mogą próbować cię złamać, namówić do zapalenia. Z drugiej strony, postaraj się znaleźć wsparcie, np. w postaci znajomego, który też rzuca lub rzucił już palenie albo w postaci rodziny, która na każdym kroku będzie cię wspierać i namawiać do wytrzymania w postanowieniu.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...